Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

March Madness Weekend - March 2 & 3        
             
             
Saturday, March 2nd        
             
  McLean High School   Longfellow Middle School
Game Time Upper Gym Lower (Main) Gym Game Time Large Gym   Small Gym
             
9:00 AM Grade 4 Girls Third Place Grade 8 Boys West Third Place 9:00 AM Grade 6 Boys East Games 13-14 9:00 AM Grade 5 Boys West Games 13-14
  Chuck Bertsch Hank Cauley   Lily Kleinknecht   Kevin McCarthy
  Amr Areikat Dave Koplow   Zach Lee   Will Hammond
  Kevin Mocknick Mujahid Abdul-Ali   Samantha Lee   Brendan Gastelum (SB)
    Winston Chin (SB)        
10:15 AM Grade 4 Girls Championship Grade 8 Boys West Championship 10:15 AM Grade 6 Boys East Games 13-14 10:15 AM Grade 5 Boys West Games 13-14
  Chuck Bertsch Hank Cauley   Lily Kleinknecht   Kevin McCarthy
  Amr Areikat Dave Koplow   Zach Lee   Will Hammond
  Kevin Mocknick Mujahid Abdul-Ali   Samantha Lee   Brendan Gastelum (SB)
    Winston Chin (SB)        
11:30 AM Grade 5 Girls Third Place Grade 8 Boys East Third Place 11:30 AM Grade 6 Boys West Games 17-18 11:30 AM Grade 5 Boys East Games 17-18
  Dave Kranking John Dean   Lily Kleinknecht   Kevin McCarthy
  Matt Swiers Terry Schaff   Zach Lee   Will Hammond
  Ben Karimian (SB) Bassem Ammoury   Samantha Lee   Shawn Lisann
    Jimmy Higgins (SB)        
12:45 PM Grade 5 Girls Championship Grade 8 Boys East Championship 12:45 AM Grade 6 Boys West Games 17-18 12:45 AM Grade 5 Boys East Games 17-18
  Dave Kranking John Dean   Pat Cook   Kevin McCarthy
  Matt Swiers Terry Schaff   Zach Lee   Will Hammond
  Ben Karimian (SB) Bassem Ammoury   Samantha Lee   Shawn Lisann
    Jimmy Higgins (SB)        
2:00 - 2:30 PM Break 2:00 - 2:30 PM Break   Break
2:30 PM MS Girls West Third Place Grade 9-10 West Third Place 2:30 PM Grade 7 Boys West Third Place 2:30 PM Grade 6 Girls Third Place
  Kevin Mocknick Chris Shue   Pat Cook   Will Hammond
  Zach Lee Bassem Ammoury   Dave Kranking   Shawn Lisann
  Samantha Lee Len Pick   Bobby Moore (SB)   Ben Sachwitz
    Ben Karimian (SB)        
3:45 PM MS Girls West Championship Grade 9-10 West Championship 3:45 PM Grade 7 Boys West Championship 3:45 PM Grade 6 Girls Third Place
  Kevin Mocknick Chris Shue   Patrick Gallagher   Will Hammond
  Zach Lee Bassem Ammoury   Dave Kranking   Shawn Lisann
  Samantha Lee Len Pick   Bobby Moore (SB)   Ben Sachwitz
    Ben Karimian (SB)        
5:00 PM MS Girls East Third Place Grade 9-10 East Third Place 5:00 PM Grade 7 Boys East Third Place    
  Kevin Mocknick Joel Stillman   Patrick Gallagher    
  Zach Lee Norris Gaskins   Dave Kranking    
  Samantha Lee Danny Leonard   Chris Shue    
    Ben Sachwitz (SB)   Bobby Moore (SB)    
6:15 PM MS Girls East Championship Grade 9-10 East Championship 6:15 PM Grade 7 Boys East Championship    
  Kevin Mocknick Joel Stillman   Patrick Gallagher    
  Zach Lee Norris Gaskins   Dave Kranking    
  Samantha Lee Danny Leonard   Chris Shue    
    Ben Sachwitz (SB)   Bobby Moore (SB)    
7:30 PM   HS Boys        
    Danny Leonard        
    Joel Stillman        
    Norris Gaskins        
             
8:30 PM   HS Boys        
    Danny Leonard        
    Joel Stillman        
    Norris Gaskins        
             
  Cooper Middle School      
Game Time Small Gym     Big Gym    
9:00 AM Grade 4 Boys East Games          
  Jennifer Zuber          
  Hershel Carrillo-Klein          
  Peter Shumway (SB)          
10:15 AM Grade 4 Boys East Games          
  Jennifer Zuber          
  Hershel Carrillo-Klein          
  Peter Shumway (SB)          
11:30 AM Grade 4 Boys West Games          
  Jennifer Zuber          
  Hershel Carrillo-Klein          
  Peter Shumway (SB)          
             
12:45 AM Grade 4 Boys West Games          
  Jennifer Zuber          
  Hershel Carrillo-Klein          
  Victoria Chin (SB)          
      2:00 - 2:30 PM Big Gym    
2:00 PM Grade 6 Boys East Championship   2:30 PM HS Girls Games    
  Chris Shue     Ryan Borish    
  Lily Kleinknecht     Kevin Williams    
  Hershel Carrillo-Klein     Terry Schaff    
        Peter Shumway (SB)    
      3:45 PM HS Girls Games    
        Ryan Borish    
        Kevin Williams    
        Terry Schaff    
        Victoria Chin (SB)    
      5:00 PM HS Boys    
        Ryan Borish    
        Mujahid Abdul-Ali    
        Kevin Williams    
             
      6:15 PM HS Boys    
        Ryan Borish    
        Mujahid Abdul-Ali    
        Kevin Williams    
             
             
Sunday, March 3rd        
             
             
  McLean HS   Longfellow Middle School
Game Time Upper Gym Lower (Main) Gym Game Time Small Gym   Big Gym
             
11:00 AM Grade 4 Boys West Third Place HS Girls Third Place 11:00 AM Grade 5 Boys West Third Place   Grade 6 Boys West Third Place
  Shawn Lisann Bassem Ammoury   Kevin Mocknick   Patrick Gallagher
  Matt Swiers Chris Shue   Ben Sachwitz   Lily Kleinknecht
  Bella Marra Maurice Tawil   Colton Powell (SB)   Melanie Lindsey (SB)
    Victoria Chin (SB)        
12:15 PM Grade 4 Boys West Third Place HS Girls Championship 12:15 PM Grade 5 Boys West Third Place   Grade 6 Boys West Third Place
  Shawn Lisann Bassem Ammoury   Kevin Mocknick   Patrick Gallagher
  Matt Swiers Chris Shue   Zach Lee   Lily Kleinknecht
  Bella Marra Maurice Tawil   Colton Powell (SB)   Ben Sachwitz (SB)
    Victoria Chin (SB)        
1:30 PM Grade 4 Boys East Third Place HS Boys Championship 1:30 PM Grade 5 Boys East Third Place   Grade 6 Boys East Third Place
  Bella Marra Joel Stillman   Mujahid Abdul-Ali   Patrick Gallagher
  Pat Cook Norris Gaskins   Zach Lee   Lily Kleinknecht
  Einmon Tha (SB) Maurice Tawil   Hunter Cutler (SB)   Ben Sachwitz (SB)
             
2:45 PM Grade 4 Boys East Championship HS Boys Championship 2:45 PM Grade 5 Boys East Championship    
  Bella Marra Joel Stillman   Mujahid Abdul-Ali    
  Pat Cook Norris Gaskins   Zach Lee    
  Einmon Tha (SB) Maurice Tawil   Hunter Cutler (SB)    
             
5:00 - 6:00 PM March Madness Awards Ceremony          
6:00 PM Pizza Party