My my My my
 
 
 
 
 
 

 

Grade 6 Boys

Games Schedule

 

WEST Schedules

Are Below

EAST Schedules

 

EAST

10-Team Modified Double Elimination Tournament

(Higher seeded team is considered home team and has choice of jersey colors)

               

Round 1:  February 16, 2019 at Cooper Middle School Small Gym                                                                              

Game 1                 8:30am                 Femia (8) vs Muskett (9)

Game 2                 9:45am                 Terminella (7) vs Reilly (10)

Winners advance to Round 2, losers advance to Round 3.

                                                                                                               

Round 2:  February 16, 2019 at Cooper Middle School Small Gym                                                                              

Game 4                 11:00am               Messer (4) vs Lau (5)                     

Game 3                 12:15pm               Austin (3) vs Lepre (6)   

Game 5                 1:30pm                 Barnes (1) vs Winner Game 1

Game 6                 2:45pm                 Hurwitz (2) vs Winner Game 2

Winners advance to Round 4, losers of Games 5-6 advance to Round 3, losers of Games 3-4 advance to Round 4

                                                                                                               

Round 3:                                                                                                             

Game 7                 Loser Game 1                     Loser Game 6                                                    

Game 8                 Loser Game 2                     Loser Game 5                                                    

Winners advance to Round 4, losers are eliminated.

                                                                                                               

Round 4:                                                                                                             

Game 9                Winner Game 3                 Winner Game 6                                                

Game 10              Winner Game 4                 Winner Game 5                                                

Game 11              Winner Game 7                 Loser Game 3                                                    

Game 12              Winner Game 8                 Loser Game 4                                                    

Winners of games 9 & 10 advance to the Championship Game, losers advance to Round 5.  Winners of games 11 & 12 advance to Round 5, losers are eliminated.

                                                                                                               

Round 5:                                                                                                             

Game 13              Winner Game 11                              Loser Game 10                                                  

Game 14              Winner Game 12                              Loser Game 9                                                    

Losers of games 13 & 14 are eliminated and winners advance to Third Place game.

                                                                                                               

Round 6:              March Madness  - March 2-3, 2019                                                                                          

Championship   Winner Game 9                 Winner Gama 10                                                              

3rd Place           Winner Game 13              Winner Game 14

 

WEST

 

12 Team Modified Double Elimination Tournament    
(Higher seeded team is considered home team and has choice of jersey colors)  
  Team Team Location Date Time
Round 1          
Game 1 Piloff (5) Blankinship (12) Haycock 2/16/2018 4pm
Game 2 Boehm (6) Brosius (11) Cooper 2/16/2018 4pm
Game 3 Palmer (7) Cline-Thomas (10) Cooper 2/16/2018 515pm
Game 4 Parel (8) Viola (9) Copper 2/16/2018 630pm
Losers of Games 1 through 4 advances to round 3, winners advance to round 2.  
           
Round 2          
Game 5 Janke (4) Winner Game 1      
Game 6 Tedesco (3) Winner Game 2      
Game 7 Stone (2) Winner Game 3      
Game 8 Alexander (1) Winner Game 4      
Winners advance to Round 4, losers advance to Round 3.    
           
Round 3          
Game 9 Loser Game 1 Loser Game 6      
Game 10 Loser Game 2 Loser Game 5      
Game 11 Loser Game 3 Loser Game 8      
Game 12 Loser Game 4 Loser Game 7      
Winners advance to Round 5, losers are eliminated.      
           
Round 4 Semi-Finals        
Game 13 Winner Game 6 Winner Game 7      
Game 14 Winner Game 5 Winner Game 8      
Winners of Games 13 & 14 advance to the Championship Game, losers advance to Consolation Semis.
           
Round 5          
Game 15 Winner Game 11 Winner Game 9      
Game 16 Winner Game 12 Winner Game 10      
           
Winners advance to Consolation Semis, losers are eliminated.    
Round 6          
Game 17 Winner Game 15 Loser Game 14      
Game 18 Winner Game 16 Loser Game 13      
Winners advance to Third Place game, losers are eliminated.    
           
Round 7 - March Madness (Weekend of March 2-3)      
3rd Place Winner Game 17 Winner Game 18      
Championship Winner Game 13 Winner Game 14