My my My my
 
 
 
 
 
 

 

Grade 7 Boys

Playoff Tournament Schedule

 

WEST Schedules

 Are below

EAST Schedules

 

EAST Division

 

 

10-Team Modified Double Elimination Tournament

(Higher seeded team is considered home team and has choice of jersey colors)

 

 

Round 1: Saturday February 16, Haycock ES

Game 1             8:30AM           Frederick (8) vs. Choi (9)

Game 2             9:45AM           Brown (7) vs. Zoller (10)

Winners advance to Round 2, losers advance to Round 3.

Round 2Saturday February 16, Haycock ES

Game 3            11:00AM         Parvizian (3) vs. Boehm (6)

 

Round 2Sunday February 17, McLean HS upper gym

Game 4             2:45PM Swint (4) vs. Mellis (5)

 

Round 2Sunday February 17, McLean HS upper gym

Game 5             1:30PM             McCollough (1) vs. Winner of Game 1 (Frederick or Choi)

Game 6             12:15PM          Turgon (2) vs. Winner of Game 2 (Brown or Zoller)

Winners advance to Round 4, losers of Games 5-6 advance to Round 3, losers of Games 3-4 advance to Round 4.

Round 3:

Game 7            Loser of Game 1 vs. Loser of Game 6

Game 8            Loser of Game 2 vs. Loser of Game 5

Winners advance to Round 4, losers are eliminated.

Round 4:

Game 9            Winner of Game 3 vs. Winner of Game 6

Game 10          Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5

Game 11          Winner of Game 7 vs. Loser of Game 3

Game 12          Winner of Game 8 vs. Loser of Game 4

Winners of games 9 & 10 advance to the Championship Game, losers advance to Round 5.  Winners of games 11 & 12 advance to Round 5, losers are eliminated.

Round 5:

Game 13          Winner of Game 11 vs. Loser of Game 10

Game 14          Winner of Game 12 vs. Loser of Game 9

Losers of games 13 & 14 are eliminated and winners advance to Third Place game.

Round 6:                                 March Madness Tournament March 3-4, 2018

Third Place Game                     Winner of Game 13 vs. Winner of Game 14

Championship Game                Winner of Game 9 vs. Winner of Game 10

Date, time and location of games to be determined.

 

 

 

WEST Division

 

8-Team Modified Double Elimination Tournament

(Higher seeded team is considered home team and has choice of jersey colors)

 

 

Round 1: Saturday February 16, Haycock ES

Game 1            12:15PM         Mani (1) vs. Khan (8)

Game 2            1:30PM           Hoffman (2) vs. Poe (7)

Game 3            2:45PM           Smith (3) vs. Sim (6)

Game 4            4:00PM           Kountoupes (4) vs. Poudel (5)

 

Round 2TBD Feb 23 -24

Game 5            Winner of Game 1 vs. Winner of Game 4

Game 6            Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3

Game 7            Loser of Game 1 vs. Loser of Game 4

Game 8            Loser of Game 2 vs. Loser of Game 3

Winners of games 5 & 6 advance to the Championship Game.

Losers of games 7 & 8 are eliminated.

 

Round 3During the week Feb 25-28

Game 9                        Loser of Game 5 vs. Winner of Game 8

Game 10                      Loser of Game 6 vs. Winner of Game 7

Losers of games 9 & 10 are eliminated and winners advance to Third Place game.

 

Round 4:                    March Madness Tournament          March 2-3, 2019

Third Place                  Winner of Game 9 vs. Winner of Game 10

Championship             Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6

Time, date and location of games to be determined.