Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

 

Grade 9/10 Boys

Playoff Tournament Schedule

 

WEST Schedules

are posted under the

EAST Schedules

 

 

EAST Division

10-Team Modified Double Elimination

(Higher seeded team is considered home team and has choice of jersey colors)

2018-2019 Season

 

Round 1:

Game 1            Cooper MS-Saturday Feb 16-8:30 AM          #8 seed McNamara (Win) vs. #9 seed Mellis

Game 2            Cooper MS-Saturday Feb 16-9:45 AM          #7 seed Owen (Win) vs. #10 seed Chitic

Winners advance to Round 2, losers advance to Round 3.

 

Round 2:

Game 3            Cooper MS-Saturday Feb 16-11:00 AM        #3 seed Boehm (win) vs. #6 seed Jesuele

Game 4            Cooper MS-Saturday Feb 16-12:15 PM         #4 seed Stouffer (Win) vs. #5 seed Devore

Game 5            Cooper MS-Sunday Feb 17-1:30 PM             #1 seed Sriber (Win) vs. Winner of Game 1 McNamara

Game 6            McLean HS Large-Sunday Feb 17-11:00 AM           #2 seed Zumot (Win) vs. Winner of Game 2 Owen

Winners advance to Round 4, losers of Games 5-6 advance to Round 3, losers of Games 3-4 advance to Round 4.

 

Round 3:

Game 7            Cooper MS-Saturday Feb 23-8:30 AM          Loser of Game 1 Mellis vs. Loser of Game 6 Owen

Game 8            Cooper MS-Saturday Feb 23-9:45 AM          Loser of Game 2 Chitic vs. Loser of Game 5 McNamara

Winners advance to Round 4, losers are eliminated.

 

Round 4:

Game 9            McLean HS Large-Saturday Feb 23-2:00 PM        Winner of Game 3 Boehm vs. Winner of Game 6 Zumot

Game 10          McLean HS Large-Saturday Feb 23-3:15 PM        Winner of Game 4 Stouffer vs. Winner of Game 5 Sriber

Game 11          Cooper MS-Sunday Feb 24-11:00 AM                   Winner of Game 7 vs. Loser of Game 3 Jesuele

Game 12          Cooper MS-Sunday Feb 24-12:15 PM                    Winner of Game 8 vs. Loser of Game 4 Devore

Winners of games 9 & 10 advance to the Championship Game, losers advance to Round 5.  Winners of games 11 & 12 advance to Round 5, losers are eliminated.

 

Round 5:

Game 13                      Winner of Game 11 vs. Loser of Game 10

Game 14                      Winner of Game 12 vs. Loser of Game 9

Losers of games 13 & 14 are eliminated and winners advance to Third Place game.

 

Round 6:                    March Madness Tournament                                  March 2-3, 2019

Third Place Game                   Winner of Game 13 vs. Winner of Game 14

Championship Game              Winner of Game 9 vs. Winner of Game 10

Date, time and location of games to be determined.

 

 

WEST Division

12 Team Modified Double Elimination Tournament

(Higher seeded team is considered home team and has choice of jersey colors)

2018-2019

 

Round 1:

Game 1            Cooper MS-Saturday Feb 16-1:30 PM           #5 seed Kohm (Win) vs. #12 seed Parvizian

Game 2            Cooper MS-Saturday Feb 16-2:45 PM           #6 seed Chadwick (Win) vs. #11 seed McBee

Game 3            Cooper MS-Saturday Feb 16-4:00 PM           #7 seed Stein vs. #10 seed Oh (Win)

Game 4            Cooper MS-Saturday Feb 16-5:15 PM           #8 seed Seikaly (Win) vs. #9 seed Strelser

Losers of Games 1 through 4 advances to round 3, winners advance to round 2.

 

Round 2:

Game 5            Cooper MS-Saturday Feb 16-6:30 PM           #4 seed Olifer (Win) vs. Winner of Game 1 Kohm

Game 6            Cooper MS-Sunday Feb 17-11:00 AM           #3 seed Frankel (Win) vs. Winner of Game 2 Chadwick

Game 7            Cooper MS-Sunday Feb 17-12:15 PM           #2 seed Gatti (Win) vs. Winner of Game 3 Oh

Game 8            McLean HS Small-Sunday Feb 17-11:00AM  #1 seed Dunfee (Win) vs. Winner of Game 4 Seikaly

Winners advance to Round 4, losers advance to Round 3.

 

Round 3:

Game 9            Cooper MS-Saturday Feb 23-11:00 AM   Loser of Game 1 Parvizian vs. Loser of Game 6 Chadwick

Game 10          Cooper MS-Saturday Feb 23-12:15 PM         Loser of Game 2 McBee vs. Loser of Game 5 Kohm

Game 11          Cooper MS-Saturday Feb 23-1:30 PM           Loser of Game 3 Stein vs. Loser of Game 8 Seikaly

Game 12          Cooper MS-Saturday Feb 23-2:45 PM           Loser of Game 4 Strelser vs. Loser of Game 7 Oh

Winners advance to Round 5, losers are eliminated.

 

Round 4:                    Semi-Finals

Game 13          Cooper MS-Saturday Feb 23-4:00 PM           Winner of Game 6 Frankel vs. Winner of Game 7 Gatti

Game 14          Cooper MS-Saturday Feb 23-5:15 PM           Winner of Game 5 Olifer vs. Winner of Game 8 Dunfee

Winners of Games 13 & 14 advance to the Championship Game, losers advance to Consolation Semis.

 

 

Round 5:                   

Game 15                      Winner of Game 11 vs. Winner of Game 9

Game 16                      Winner of Game 12 vs. Winner of Game 10

Winners advance to Consolation Semis, losers are eliminated.

 

Round 6:                    Consolation Semi-Finals

Game 17                      Winner of Game 15 vs. Loser of Game 14

Game 18                      Winner of Game 16 vs. Loser of Game 13

Winners advance to Third Place game, losers are eliminated.

 

March Madness Weekend, March 2-3, 2019  Place and Time TBD

 

Round 7:                    Championships                                 

Third Place                  Winner of Game 17 vs. Winner of Game 18

Championship             Winner of Game 13 vs. Winner of Game 14